Etkinlikler

havalanyeşil drYEŞİL DRONELER HAVALANIYOR:

PROJE 2020

Yeşil bir Aksaray için Afad müdürlüğü , Orman şube , Kadastro gibi birçok kurumda bulunan Droneler le Ağaç dikim sezonunda değerlendirerek “Teknolojimizi, yeniden ağaçlandırma çalışmalarının boyutunu büyütmek için kullanmalıyız atılacak tohum topları sayesinde bahsettiğimiz boyut yılda 68 milyon ağaç gelecekte on milyarlarca ağaç.” Hedefindeyiz .

Başta Aksaray’ın Etrafı Yemyeşil Dağlar projesi için yapılacak uygulama Daha sonra özellikle çölleşmeyle yüz yüze olan tuz gölü havzasında da uygulanabilecek

Öncelikle yeniden dikim yapılacak alanlar uygu görüntüleri ve drone’lardan alınan veriler sayesinde belirlenecek.

Özel dikim drone’ları içerisinde çimlenmiş tohumlar ve besin bulunan kapsülleri alırlar. Ve belirlenen hedeflere havalanırlar

Doğru noktaya geldiklerinde, drone’lar, dakikada 120 kapsülü hava basıncı yardımıyla fırlatıyorlar. Kapsüller yerin altına girer ve su ile aktif hale geldiğinde büyümeye başlıyor.

Droneların Çalışma Prensibi

  • Haritalama droneları, ağaçların ekileceği bölgeyi tarayacak ve topografik bir harita oluşturacak. Bu sayede toprağın kalitesi ve yeryüzü şekilleri,hangi noktalara ağaç dikileceği en efektif şekilde belirlenecek.
  • Bahçıvan dronelar ise belirlenen bu noktalara, yapılan hesaplamalara uygun olarak tohum kapsüllerini bırakacak. Tohum kapsülleri ayrıca havadan bırakıldığında toprağa saplanacak şekilde tasarlanmış.
  • Tohumların içerisinde mineral,gübre ve ağaç tohumları yerleştirilmiş.

Bahçıvan droneların bir insandan 10 kat daha hızlı ağaç dikebildiği belirlenmiş.tohum topu

Cami Cemaatleri Yarışıyor

Cami Cemaatleri Yarışıyor

Cami Cemaatleri Yarışıyor

Yunus Emrenin vuslatının 700. yılı dolaysıyla Aksaray İl Müftülüğü ve Yeşil Doğa Derneği iş birliğiyle yapılacak olan Cami Cemaatleri arasında güzel Kuranı kerim güzel okuma yarışması başlıyor

Okullar Çevre İçin Yarışıyor

Okullar Çevre İçin Yarışıyor

OKULLAR ÇEVRE İÇİN YARIŞIYOR

Aksaray İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Yeşil Doğa Derneği arasında imzalanan protokol kapsamında tüm okullarımızda aşağıda tabloda yer alan konular ile ilgili etkinliklerin yapılması, yapılan etkinliklerin değerlendirilerek ödüllendirilmesi amaçlanmaktadır. Yapılacak etkinliklerin konu başlıkları tabloda yer almaktadır. Söz konusu konular ile ilgili yapılacak çalışmalarda okullarımız serbesttir. Okullarımız yaptıkları çalışmaları her ayın sonunda [email protected] adresine gönderecektir. Komisyon tarafından değerlendirilen çalışmalardan bir tane il birincisi seçilecektir.

.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp