EKMEK ASKIDA

Aksaray Ekmeğini Paylaşıyor

MANEVİ DUYGULARIN ARTMASI BEKLENEN 3 AYLARIN BAŞLANGICIYLA AKSARAY’DA SOSYALYARDIMLAŞMAYI TEŞVİK EDECEK ÖNEMLİ BİR PROJE ASKIDA EKMEK UYGULAMASI BAŞLIYOR

Askıda Ekmek Var uygulaması ile maddi durumu iyi olan insanlar, ekmek almak için fırına gittiklerinde kendi alacakları ekmeğin haricinde bir veya daha fazla ekmeğin parasını ödeyerek yardıma muhtaç kişilere küçük de olsa önemli bir katkıda bulunuyor ve bir nevi ekmeklerini onlarla paylaşıyorlar.

Paylaşmak En Güzel Duygu!

PAYLAŞTIKÇA SEVİNEN BİR TOPLUM OLDUĞUMUZU VURGULUYOR.

Proje eşini kaybetmiş veya ayrılmak zorunda kalmış ve geçinmek için ihtiyacı olan başımızın tacı kadınlarımıza, sahipsiz kalmış evlatlarımıza, darda kalmış borçlulara yardım yapmak; öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak, oyuncaksız çocuklara oyuncak almak, evlenecek genç kızlara çeyiz desteğinde bulunmak için vakıf kuran hayırseverlerin varlığını hatırlatıyor. Ayrıca, sel, yangın, deprem, hastalık, fakirlik, borçluluk gibi zaruretlerin giderilmesi, âcizlerin doyurulup giydirilmesi, tedavi ettirilmesi, iş kuracaklara sermaye bulunması, borca mahkûm olanların borcunun ödenmesi için kurulan vakıfların varlığını, bir zamanlar verdiği ile mutlu olan, biriktirdiğini paylaşan, paylaştıkça sevinen bir toplum olduğumuzu hatırlamamızı sağlıyor. Yardım etmek için illaki zengin olmayı beklemeden bir ekmekle dahi olsa yardım edebilme fırsatı sunuyor.

Askıda Ekmek Kardeşliğimizi Tazeleyecek

ŞEHİRDEKİ İNSANLAR BİRBİRLERİNE OLAN KARDEŞLİK DUYGULARINI YENİDEN HATIRLAYACAKLAR.

Bu şehirde yaşayan insanlar birbirlerine olan kardeşliklerini yeniden hatırlayacak. İşte bu Askıda Ekmek Var Projesi, kardeşliğin yeninden tazelenmesine vesile olacak. Fırıncılarımıza “ben ekmek bağışlamak istiyorum” diyerek, Askıda Ekmek Var Projesi’ne destek olabilirsiniz. Proje ile hem ihtiyaç sahiplerinin onuru zedelenmeyecek, hem de hayırseverler ekmeklerini bağışlayarak hiç görmeden yardıma muhtaç olanlara yardımcı olabilecekler. Ayrıca hayırseverlerimiz, bir kişinin daha gönlünde yer edecek ve bir kişiyle daha ekmeğini paylaşmanın hazzını duyacaklar.

ASKIDA EKMEK LOGO

Uygulama Nasıl İşliyor?

FIRINLARIMIZYADA MARLETLERİMİZ VİTRİNLERİNE “ASKIDA EKMEK VAR” YAZAN ELEKTRONİK TABELA ASIYOR.

Aksaray’da veren ellerden alan ellere uzanan hayır köprülerinin kurulmasını hedefleyen Askıda Ekmek Var Projesi’nin çalışma sistemi oldukça basit. Aksaray’da bulunan 30 mahallenin her birinde bir fırınımız proje kapsamında vitrinine “Askıda Ekmek Var” yazan elektronik tabelası asıyor. Fırından ekmek alan hayırsever vatandaşlarımız, istediği kadar ekmeğin parasını vererek askıya ekmek bırakabiliyor. Böylece elektronik ekranda o anda, o fırında Askıda Ekmek Var Projesi’nde sahibini bekleyen kaç ekmek olduğu görülebiliyor. her mahallede belirlenen ihtiyaç sahibi aileler de gidip o fırından ihtiyacı kadar ekmeği alabiliyor. Vatandaşlarımızın Askıda Ekmek Var Projesi’ne gönülden destek vereceklerine inanıyoruz.

f7529b85-5e99-4d00-b8f4-a46d63d0e91aaskıda ekmek stand

Aksaray Dayanışmanın Önemini Biliyor!

TOPLUMSAL BİR BİLİNÇ OLUŞTURMAYA KATKI SAĞLAMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ.

Bu proje ile “yardımlaşmanın önemi” bir kez daha vurgulayarak toplumsal bilincin inşasına katkı sağlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Sosyal yardımlaşmanın en güzel örneklerinden biri olan bu uygulama ile ihtiyaç sahibi kimseler kimden geldiğini bilmedikleri bir ikramla evlerine gönül rahatlığı içinde ekmek götürüyorlar. Yardım yapanı bilmediği için bir nevi tüm Aksaray sakinlerinin potansiyel bir hayırsever olabileceği düşüncesi şehrimizin iyilikle kuşatılmasını sağlıyor.

ASKIDA ekmeK 1

Herkes Katılabilir...

ŞEHİRDEKİ İNSANLAR BİRBİRLERİNE OLAN KARDEŞLİKLERİNİ YENİDEN HATIRLAYACAK.

Yeşil Doğa Derneğinin başlattığı bu kampanya ya Aksaray’da Destek vermek isteyen belediyeler, devlet kurumları, Vakıflar, tüm siyasi partilerin kadın kolları örgütleri, yardımsever kadın örgütleri ve dernekler Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanlığı, Fırıncılar odası, Aksaray Borsası, Aksaray Yardım Dernekleri, destek verecekler her bir kurum ve kuruluş seçtikleri bir Mahalle de tespit edilen askıda ekmek asılı elektronik levha asılı fırın yada marketten sorumlu olacak ve yardım sürdürülebilir hale getirilecek.

Örneğin; fırına ekmek almaya gelen hayırsever bir vatandaşımız, bir ekmek alıp, 2 ekmek parası vermek suretiyle, elektronik panoya artı işaretine basarak almadığı ekmeğin parasını da ihtiyaç sahiplerinin gelip alması için askıda bırakmış olacak. Elektronik panoda ekmek var olduğunu gören ihtiyaç sahibi kişiler ise ihtiyacına göre ekmeğini almış olacak panodan o kadar eksiltme yapacak böylece yardımlaşma gerçekleşecek Hayırseverlerin de ihtiyaç sahiplerinin de birbirini görmediği bu yardımlaşma modeli, gösterişten uzak toplumsal fayda oluşturan bir yaklaşımdır.

Bu uygulama ile sadece alan el ile veren eli gizliden buluşturmayı, muhtaç kardeşlerini hatırlatmayı hedefleniyor.

Ayrıca Askıda Ekmek Var uygulaması Aksaray halkının yardımseverliğini, ortaya koyuyor.

Bir Osmanlı geleneği olan Askıda Ekmek Geçmişte yaygın bir şekilde kullanılan ve kültürümüze altın harflerle kazınmış bir yöntemdir , geçmişin hikâyeleri olmaktan çıkıp günümüzde de hayat bulacak. İşte bu köklü kültürümüze sahip çıkılarak süreklilik sağlanmış olunuyor.

Askıda Ekmek uygulamasıyla Tüketimde ve yardımlaşmada dengenin sağlanmasına katkı sağlanıyor

10003929_559753157457205_80132520_n

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
ASKIDA EKMEK