AKSARAY SAĞLIK ORMANI

sağlık md.yrd

AKSARAY SAĞLIK ORMANI PROJESİ

Aksaray ilinin ağaçlandırılması için yeşil Doğa Derneği tarafından 2019 yılında başlatılan Ağaçlandırma seferberliği çerçevesinde ‘’Aksaray’ın Etrafı Yemyeşil Dağlar’’ sloganıyla başlatılan fidan dikme çalışmaları kurum kuruluş ve şahıslar bazında birçok projelerle ilerletilmektedir.

Bu kapsamda 2020 ve 2021 yılı ağaçlandırma sahası olarak seçilen Aksaray yamaçları (Hıcıp) önemsenerek tüm ağaçlandırma çalışmaları bu güzergahta yapılması önemsenmektedir.

Yeşil Doğa Derneği olarak pandemi döneminde bizlere kendi hayatlarını hiçe sayarak can siperhane mücadele ile halkın sağlığı için çalışan , yorulan, sağlıklarını riske atmamak için ailesinden ayrı yaşamaktan sevgisini yüreğine atan tüm sağlık çalışanlarına vefa olsun diye

Eski Hastane karşısında yer alan akaryakıt istasyonu (ağaçlı petrol) yanından başlayan tepelerde ‘’Sağlık Ormanı’’ oluşturulmasını istiyoruz.

Yeşil Doğa Derneği ve Aksaray Orman Şube Müdürlüğü öncülüğünde yapılacak çalışmaya Tüm resmi ve özel sağlık kuruluşlarını, bu kurumlarda çalışan Doktor,Hemşire. Ebe, Diş hekimleri, veterinerleri, sağlık memurlarını ve Tüm sağlık çalışanlarını, Eczacılarımızı, sağlığımıza önem veren ve ağaçlandırmanın önemine inanan tüm doğa dostların kampanyaya bizzat desteklemek suretiyle katılım sağlamaya yada en az bir fidan dikmeye davet ediyoruz.

SAĞLIK İÇİN YÜRÜYÜŞ YOLU

Yapılacak olan Sağlık ormanında sağlık için doğa yürüyüşleri yapılabilecek parkur yapılarak tepeye kurulacak Kent Ormanına kadar tırmanma yolu boyunca ağaçlar dikilecek, nefes almak için çeşitli çiçekler baston güller ve meyve ağaçları dahil ormana uygun ağaçları dikilecek. yaşayan orman alanları oluşturmak için proje üretilmelidir

SAĞLIK İÇİN STRES SALINCAKLARI

Sponsorların katkılarıyla orman yolu üzerinde konulacak birkaç stres salıncağı ile hem orman sınırları içinde ailece gezinti imkanı oluşturmak hem de stres salıncağı kurularak dizlerdeki kireçlenmeleri iyileştirebilir,tek kişinin bile hareket ettirebildiği salıncağın verdiği rahatlıkla vatandaşlar stresten kurtulma şansı yakalayabilir. Orman içi Yol güzergahında doğa sporlarına imkan verecek parkurlar olabilir bazı noktalarda spor aletleriyle donatılarak ailelerin daha etkin yararlanması sağlanabilir.

''Aksaray'ın Etrafı Yemyeşil Dağlar''

vali sağlık

YER TESPİTİ YAPILDI

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’nun himayelerinde Aksaray Orman Şube Müdürü Abidder Yurtman ile Yeşil Doğa Dernek Başkanı Abdulkadir Ay makamında İl Sağlık Müdürürü Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ’ı ziyaret ederek gerekli görüşmeler yapılmış olup İl Sağlık Müdür Yardımcısı Uzman Dr. Koca Çalışkan ile saha incelemesi yapılarak mutabakata varılmıştır .

Bu Protokolle Aksaray yeşil Aksaray’a bir adım daha yaklaşacaktır

HEDEFLENEN GELECEK

Hıcıp diye adlandırılan dahaçok kırmızı çıplak dağların bir bölümünde oluşacak ormanla sinerji alarak tüm dağlara model olacak verimlilik elde etmek yeni teknojojik ürünler denenerek geleceği satın almak suretiyle Aksaray ilinin Vilayetliğinin 32. Yılında anlamlı ve kullanılabilir orman sahası oluşturularak ‘’Geleneksel’’ hale getirilmesidir.

Başta Aksaray’da görev yapan yada rahmetli olan Her sağlık çalışanının isimleri olan fidanlar dikilecek, ardından kahraman sağlık çalışanlarına destek amaçlı vefa gösteren kişilerin adlarına birer fidan dikilecek ve sertifikaları verilecektir.

Asıl hedef Ağaçlandırmanın temelden ele alınarak anaokulların da , ilkokullarda, orta okullarda ve liselerde yapılacak Yeşil Doğa gönüllülerinin ve Sağlık kahramanlarımızın da katılacakları etkinliklerle hem sağlığımızın hem de ağacın ne kadar önemli olduğu anlatılarak kalıcı bir temel eğitim sağlamaktır

PROTOKOLDE İMZASI OLAN KURUMLAR

Hacı Ömer KARTAL Aksaray İl Milli Eğitim Müdürü

Abidder YURTMAN Aksaray Orman Şube Müdürü

Abdulkadir AY Yeşil Doğa Derneği Genel Başkanı

ASÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Gül

''Yeşil Doğa İçin El Ele''

sağlık ormanı

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
AKSARAY SAĞLIK ORMANI